Primiti Ukrajinu u NATO preko reda? Opasne ideje dobivaju konture u Londonu, možda već i u Parizu
Tijekom jučerašnjeg dana u Londonu je održana konferencija o obnovi Ukrajine. Raspravljalo se o tome tko će i kako financirati tu obnovu nakon što rat bude završen. Pritom su svi okupljeni krenuli od pretpostavke da će se ta obnova odnositi na cijeli teritorij Ukrajine jer pri izradi planova već unaprijed uračunavaju da će ruska vojska biti izbačena iz svih dijelova zemlje, čak i s Krima. No, planovi se kroje u trenutku dok ruska vojska pod okupacijom i dalje drži velike dijelove južne i istočne Ukrajine te ne izgleda da bi se to u dogledno vrijeme moglo promijeniti.
Dugoočekivana ukrajinska protuofenziva započela je ovog mjeseca, ali ukrajinska vojska nije uspjela ostvariti značajan rezultat u nekoliko tjedana. Zauzeli su desetak manjih naselja, a i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je rekao kako ova protuofenziva "ide sporije nego bi se htjelo".
Dakle, ideja da će ukrajinske snage munjevito odbaciti rusku vojsku nakon što su primili znatnu vojnu pomoć u tenkovima i drugoj opremi od svojih zapadnih saveznika, pokazuje se kao neostvariva. Štoviše, ovo ljetno iscrpljivanje ukrajinskih snaga moglo bi se završiti novim ruskim pokušajem napredovanja dalje.
Uvijek se moglo pretpostaviti da će Kijev i njegovi saveznici morati posegnuti za nekom jačom opcijom u slučaju da se protuofenziva izjalovi. To u ovom trenutku ide u dva smjera. U jednom Kijev traži da se Ukrajini hitno pošalje još oružja, sve spomenuto oružje, prije svega vojni zrakoplovi F-16. U drugom smjeru, opasnijom, počinje se razmatrati ideja da se Ukrajinu pretvori u NATO članicu kroz kakav ubrzani proces.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.