Kissinger je ponovno u Kini, ona bez njega ne bi bila ono što jest, ali što ako su u međuvremenu Peking i Moskva naučili tajne njegovog realpolitika?
Tijekom današnjeg dana u Pekingu sastali su se kineski predsjednik Xi Jinping i njegov, kako sam kaže, "stari prijatelj", bivši američki državni tajnik i savjetnik za nacionalnu sigurnost, Henry Kissinger.
Henry Kissinger, koji je ove godine, 27. svibnja, proslavio svoj stoti rođendan, svakako je ikona američke diplomacije, ali i sinonim za "realpolitik" - poseban pristup kojeg je upravo on popularizirao. Iako je sam termin prvi skovao njemački pisac i političar Ludwig von Rochau iz 19. stoljeća, Kissinger ga je prilagodio za 20. stoljeća te je utjecaj istog itekako vidljiv.
Ali što je zapravo realpolitik? To je, u najjednostavnijem pojašnjenju, pragmatizam u politici. Realpolitik je pristup koji se temelji na realizmu, pragmatizmu, umjesto čvrstog oslanjanja na ideologiju. Realpolitik je metoda i pristup na temelju kojeg se može lakše pokrenuti dijalog između dvije strane koje su se počele naglo udaljavati. Rekavši to odmah možemo primijetiti da gostovanje Kissingera u Pekingu dolazi u idealnom trenutku za prakticiranje realpolitika!
Jer odnosi između SAD-a i Kine su u silaznoj putanji i to već godinama, recimo još negdje od drugog Obaminog mandata. Njegov nasljednik, Donald Trump, znatno je eskalirao napetosti prema Kini pokrenuvši trgovinski rat protiv Pekinga. Joe Biden je pak nastavio tamo gdje je Trump stao i gotovo da nije bilo popuštanja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.