Na današnji dan, 20. prosinca 1989., prije točno 30 godina počela je američka Invazija na Panamu. Bio je to sukob drugačiji od drugih, sukob u koji SAD ne ulazi da bi se, kao do sada, borio protiv "crvenih", već kako bi pokazao svijetu da će neprijatelja uvijek po potrebi pronaći dok se pak od "prijatelja" očekuje da im ne pada na pamet otimati se kontroli jer će u protivnom završiti kao tada svrgnuti panamski diktator.
Diktator kojeg spominjemo zove se Manuel Noriega. Preminuo je u svibnju 2017., u 83. godini života. Tko je bio Noriega? Bio je dugo vremena tipični pro-američki diktator, ujedno i CIA-in čovjek, no, svrgnut je s vlasti nakon što je američka vojska izvela invaziju na Panamu 1989. godine. Kasnije su mu u SAD-u sudili zbog upletenosti u trgovinu drogom i pranje novca, a navodi se kako je radio i s poznatim Pablom Escobarom.
Bio je zatvoren na Floridi, a kasnije je prebačen u zatvor u Francusku da bi u konačnici 2011. bio vraćen u Panamu. Trebao je odslužiti još 20 godina, no u siječnju 2017. godine pušten je kako bi se pripremio za operaciju mozga nakon koje je u konačnici i umro.
Noriega je radio za CIA-u dok se nije oteo kontroli (i počeo raditi za sebe) te je nakon toga i svrgnut od strane bivših "šefova" kao i neki drugi diktatori u sličnim situacijama.
Odluka je donijeta da mora biti srušen. SAD su izveli invaziju na Panamu koja je trajala od 20. prosinca 1989. do 31. siječnja 1990. Noriega je svrgnut s vlasti, a panamska vojska raspuštena.
Invazija na Panamu je zapravo bila početak 'nove' ere američkih agresija - naime, do sada je SAD vojno reagirao tvrdeći kako pruža 'otpor širenju komunizma', no Noriega nije bio niti komunist niti pristaša Sovjetskog bloka, upravo suprotno. Nadalje, 'komunizam' je već propao, Berlinski zid već je pao mjesec dana ranije - napad na Panamu stoga više nije bio nikakva reakcija na 'širenje crvene opasnosti', već novi vojni imperijalizam.
Iz te perspektive može se reći kako je SAD, sluteći pad komunizma, upravo invazijom na Panamu dao do znanja kako njihov militarizam u svijetu neće prestati već će odmah pronaći "nove prijetnje". Kasnije će to postati "Rat protiv terorizma", a u najnovije doba na meti su tzv. "odmetnuti režimi".
Američki vojni napad na Panamu odobrio je tadašnji američki predsjednik George H. W. Bush. Napad je krenuo 20. prosinca 1989., u 1 sat ujutro po lokalnom vremenu. U operaciji je sudjelovalo oko 28,000 američkih vojnika, više od 300 zrakoplova raznih vrsta. Invazija je započela napadima na strateške instalacije kao što je međunarodna zračna luka u glavnom gradu Panama City (pritom je uništen i privatni mlažnjak predsjednika Noriege).
Izvedeni su napadi na više zapovjednih vojnih centara diljem zemlje. Podsjetimo, unutar Paname nalazilo se tada i nekoliko američkih vojnih baza, u zoni Panamskog kanala. U jednoj od njih, Fort Clayton, svega nekoliko sati nakon početka invazije predsjednikom je proglašen Guillermo Endara. Naime, on je ranije te godine, u svibnju, porazio pro-Noriega kandidata na izborima, ali Noriega je odlučio proglasiti te izbore ništavnima te je nastavio vladati silom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.