Na današnji dan, 20. listopada 2011. godine, ubijen je predsjednik Libije, pukovnik Muammar Gaddafi. Bilo je to ubojstvo kao možda nijedno drugo u povijesti. Ubijen je od strane pro-američkih islamističkih militanata nakon zadnje bitke u Libijskom ratu 2011. - Bitke za Sirte.
Njegovo ubojstvo zabilježeno je na kamerama (mobitelima) te se, iako je riječ o krajnje eksplicitnoj sceni, prikazivalo na gotovo svim medijima, a neki, kao primjerice tadašnja američka državna tajnica Hillary Clinton, nisu mogli sakriti svoje oduševljenje gledajući brutalni masakr jednog čovjeka .
20. listopada 2011. predsjednika Muammara Gaddafija njegovi neprijatelji pretvorili su u mučenika. No, njegova ideja, uspomena na libijsku sigurnost, prosperitet i stabilnost za vrijeme njegove vladavine, danas žive snažno diljem Libije koja se nije još oporavila nakon NATO agresije 2011. godine, bivajući u stanju permanentnog kaosa.
Svijet neće biti isti nakon 20. listopada 2011. Bila je to prekretnica, dan kada se imperijalizam razotkrio pred cijelim svijetom, dan kada je postalo jasno da se protiv tog imperijalizma treba boriti i pružiti mu otpor. Zato danas, između ostalog, imamo Siriju koja se obranila od te agresije, a spoznaja da se imperijalizam na Bliskom istoku mora zaustaviti svim sredstvima, postala je bitna upravo nakon što je Gaddafi ubijen.
Prije pola stoljeća, 1. rujna 1969., izveden je državni udar u Libiji - s vlasti je srušen kralj Idris, a kontrolu nad zemljom preuzima mladi pukovnik libijske vojske, Muammar Gaddafi (tada ima 27 godina). Prije pola stoljeća započela je Libijska revolucija, jedan od najznačajnijih događaja u povijesti Afrike - priča je to o neovisnosti, ekonomskim uspjesima, radikalnoj borbi protiv imperijalizma, ali ujedno i priča koja ima krajnje tragičan kraj...
Muammar al-Gaddafi rođen je 7. lipnja 1942. Odrastao je u beduinskom šatoru u pustinji u blizini grada Sirte. Obitelj mu dolazi iz manjeg berberskog plemena Qadhadhfa koje se bavilo držanjem stoke uz malu oazu Hun. Njegov djed, Abdessalam Bouminyar, borio se 1911. protiv talijanske okupacije.
Muammar je 1956. krenuo u srednju školu. u gradu Sidra gdje se iskazao kao odličan učenik. Već u tim ranim godinama počeo se intenzivno zanimati za politiku i aktualne događaje u arapskom svijetu. Politički pravac koji ga se najviše dojmio bio je tzv. "pozitivni neutralizam"* kojeg je prvo usvojio Josip Broz Tito, a kasnije u potpunosti primijenio egipatski predsjednik Gamal Abdel Nasser.
* pozitivni neutralizam: politika nesvrstavanja među velike sile, tih godina se to isključivo odnosilo na politiku prema SAD-u i tadašnjem SSSR-u
Gaddafi je postao izrazito politički aktivan - već 1956. sudjeluje na prosvjedu protiv Izraela za vrijeme Sueske krize (Izraelska okupacija Sinaja uz pomoć Britanaca i Francuza). Libija je tada bila kraljevina, a vlast u državi imao je kralj Idris.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.