Na današnji dan, 13. studenog 1947. godine, službeno je završen razvoj nedvojbeno najpoznatije jurišne puške na svijetu - Avtomat Kalašnjikova 1947, skraćeno: AK-47. Ime je dobio po svom tvorcu, ruskom konstruktoru oružja Mihajlu Kalašnjikovu. Oznaka "47" odnosi se na godinu kada je ova puška standardizirana.
Riječ je o jednom od prvih jurišnih oružja uopće, a puška AK-47 danas je daleko najrasprostranjenija na svijetu. Prema pojedinim istraživanjima na svijetu se i danas nalazi više od 200 milijuna AK-47 pušaka, što znači da otprilike 1 "Kalaš" na svakih 35 osoba.
Zašto je tako popularan? Nekoliko je ključnih razloga - pouzdanost je svakako na prvom mjestu. Zatim, izrada puške je poprilično jednostavna i jeftina. Također je i jednostavan za uporabu. Zamišljen je u skladu s tadašnjom sovjetskom vojnom doktrinom - Mihajl Kalašnjikov dizajnirao je pušku koja će se moći tako jeftino proizvoditi da često neće imati smisla popravljati je pošto je jednostavnije "zgrabiti" drugu!
Što se tiče preciznosti, AK-47 uvijek se smatrao "dovoljno dobrim" te je u stanju pogoditi torzo na oko 300 metara udaljenosti. Na većim udaljenostima Kalašnjikov više nije vrlo precizan (što ne znači da ga se svejedno ne koristi).
Zbog te pristupačne cijene AK-47 je danas popularan kod svih skupina koje su spremne sudjelovati u oružanim borbama - vojske, militanti, gerilci, kriminalci... Svi imaju potrebu za puškom koja je pouzdana i izdržljiva, a kada pritom uzmemo u obzir njenu nisku cijenu, ne čudi da je AK-47 i danas, više od 70 godina od početka njene proizvodnje, još uvijek toliko tražen.
Koliko uopće košta danas jedan AK-47? Ovisi gdje. Sve oružje je također podređeno zakonima ponude i potražnje - drugim riječima, što je zona sukoba veća, vjerojatno će biti i veća cijena oružja, no, dakako, sve ovisi i o tome o kojem dijelu svijeta govorimo.
U izvještaju organizacije Global Financial Integrity prati se cijena AK-47 na crnom tržištu u svijetu. U Afganistanu može se lako nabaviti za 600 USD. Na meksičkoj sjevernoj granici sa SAD-om prodaju ih za oko 1,200 USD po komadu. Po istoj cijeni se autentični AK-47 može nabaviti i u Pakistanu, no lokalno proizvedeni modeli (niže kvalitete) prodaju se za svega 148 USD. U izvještaju se također navodi kako se AK-47 može kupiti i putem tzv. "darkneta" gdje cijena varira od 2,800 USD do 3,600 USD.
Više od 20 zemalja svijeta danas proizvodi Kalašnjikove, a najveći proizvođač je, očekivano, Kina. Rusija ih više ne proizvodi, ali zato ima velika skladišta istih.
Bilo bi jako teško, vjerojatno nemoguće, pronaći neki oružani sukob danas da u njemu nije prisutan i AK-47. No, nekad je to bilo oružje isključivo u rukama sovjetske vojske, a Zapadnjaci su ga po prvi puta vidjeli u uporabi 1956. kada su sovjetske trupe ušle u Mađarsku kako bi ugušili tamošnji pokušaj pobune.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.