Američko raskidanje sporazuma zbog presude Međunarodnog suda pravde u korist Irana direktna je potvrda da se SAD nalazi iznad međunarodnog prava, može li onda isto uopće i postojati?

2 min
25

Objavljeno

Trumpova administracija povukla se tijekom jučerašnjeg dana iz dva međunarodna sporazuma nakon što su Iran i Palestina uložili žalbu pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Hagu po pitanju američkih politika. Ovim potezom SAD, još jednom, pokazuje da su iznad međunarodnih tijela - odnosno da ih priznaju samo i isključivo onda kada im ista mogu koristiti.

Užurbano povlačenje iz međunarodnih tijela predvodi američki savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton (zanimljivo, inače bivši američki ambasador pri UN-u za vrijeme administracije Georgea W. Busha). Tijekom jučerašnjeg dana poručio je kako je ICJ "politiziran i neučinkovit" te je istaknuo kako će SAD napraviti reviziju svih međunarodnih sporazuma koji bi ih mogli izložiti obvezujućim odlukama ICJ-a.

Do ovog poteza došlo je nakon što je ICJ jučer odredio kako SAD ne smije uvoditi Iranu sankcije koje, kako se ističe u odredbi, "mogu utjecati na humanitarnu pomoć ili na sigurnost civilnog zračnog prostora".

Naime, Iran se žalio ICJ-u na temelju Sporazuma iz Amitya kojeg su Iran i SAD potpisali još 1955. godine (dakle, prije Iranske revolucije - riječ je sporazumu koji regulira ekonomske odnose i konzularna prava između Teherana i Washingtona). Reakcija SAD-a? Odmah su poručili kako će prekinuti taj sporazum ističući kako su to trebali učiniti i još prije nekoliko desetljeća.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt