Trump i Erdogan žele popraviti poprilično napete odnose između SAD-a i Turske

1 min
8

Objavljeno

Američki predsjednik Donald Trump i turski predsjednik Tayyip Erdogan razgovarali su tijekom vikenda telefonski te su dogovorili kako će raditi na jačanju odnosa između Ankare i Washingtona. Telefonski razgovor dogodio se svega dan nakon što se Erdogan obrušio na SAD zbog američkog podizanja optužnice protiv turskih bivših ministara (zbog navodnog zaobilaženja sankcija prema Iranu).

Odnosi između SAD-a i Turske napeti su već neko vrijeme, uvelike i zbog Sirije pošto u Siriji SAD snažno podupire kurdske YPG borce koje Turska pak smatra terorističkom organizacijom. Nadalje, Turska je frustrirana zbog činjenice da SAD odbija izručiti Fethullaha Gulena, turskog klerika koji živi u SAD-u kojeg pak turske vlasti smatraju odgovornim za organizacijom pokušaja puča prošle godine.

Ipak, izgleda kako je strateško partnerstvo između SAD-a i Turske spremno prijeći preko dosta toga, a dvojica su dogovorila sastanak idućeg mjeseca u New Yorku za vrijeme održavanja UN Generalne skupštine.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt