Kriza u Mjanmaru pretvara se u nešto veće: Trupe marširaju na jugoistok gdje sukob traje već preko 70 godina - Tko su Kareni? Je li ovo presudni trenutak njihove narodnooslobodilačke borbe? I zašto ovaj konflikt može uvući Tajland, ali i SAD?
Situacija u Mjanmaru već se neko vrijeme nalazi na rubu građanskog rata, a uskoro bi se mogla dodatno zakomplicirati. Podsjetimo, otkako je vojska izvela državni udar 1. veljače buknule su velike demonstracije, a do sada je ubijeno više od 500 prosvjednika. No, dok se u velikim gradovima demonstrira i vode se ulične bitke između prosvjednika i snaga sigurnosti, na nekim drugim mjestima pripremaju se još i znatno veći sukobi, oružani sukobi.
Uskoro bi takvih žarišta u Mjanmaru moglo biti po svuda, no trenutačna kritična zona nalazi se na jugoistoku zemlje gdje žive pripadnici etničke skupine Kareni (u susjednom Tajlandu se nazivaju Kariang). Kareni većinom žive u istočnom planinskom području Mjanmara, a već desetljećima se bore za autonomiju u okviru Mjanmara. Ima ih oko 5 milijuna (što je oko 10% populacije Mjanmara) - od toga oko 3.6 milijuna živi u Mjanmaru, oko 1 milijun u Tajlandu, ostatak živi u dijaspori diljem svijeta (najveća je u SAD-u, oko 200,000 stanovnika). Većinom su budisti, no ima dosta i animista, a oko 15% su kršćani.
Za svoju autonomiju ili zasebnu državu (koju nazivaju Kawthoolei) Kareni se bore još od 1949. te se ovo smatra jednim od najdužih oružanih sukoba u svijetu pošto traje već više od 70 godina. Na prostoru gdje žive Kareni (riječ je o provinciji Kayin) danas djeluje više narodnooslobodilačkih vojnih skupina, a najsnažnije su Karenska nacionalna unija (KNU) i Karenska narodnooslobodilačka vojska (KNLA).
Provincija Kayin, na granici s Tajlandom
Ali kako je došlo do sukoba? Sve je buknulo u siječnju 1948. kada je Mjanmar, koji se tada zvao Burma, zadobio neovisnost od Britanije. Naime, svaka skupina (najčešće etnička) koja je tada posjedovala oružje krenula je u borbu za svoje interese. Iz tog kaosa uskoro su se formirala dva velika tabora - desničarski pro-zapadni i ljevičarski anti-britanski. Kareni su se svrstali u prvu skupinu, zajedno s policijom i pomoćnim snagama. Na ljevičarskom frontu formirana je Vlada koju je predvodila skupina AFPFL (Anti-fašistička narodna liga slobode).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.