Tariq Ali: "Umjereni islamistički režimi zapravo su neoliberalni režimi"

4 min
3

Objavljeno

links.org.au |

Tenzije u Egiptu izuzetno su visoke ovih dana. Za ovaj vikend priprema se možda i najveći anti-vladin prosvjed do sada. Liberali, ljevičari i sekularni stanovnici tvore opoziciju koja se sprema pružiti najveći otpor vladavini Mohameda Morsija za kojeg ističu da je diktator baš kao što je bio i Hosni Mubarak. U isto vrijeme dolazi do sve veće radikalizacije pojedinih religijskih skupina u Egiptu koje promiču mržnju prema drugim sektama i svjetonazorima (vidi: Rezultat radikalne retorike religijskih i političkih autoriteta u Egiptu: linčovani Šijiti u naselju južno od Kaira).

Poznati autor, novinar i poznavatelj prilika na Bliskom istoku i široj regiji, Tariq Ali, u razgovoru za RT iznio je nekoliko zanimljivih zapažanja. Naročito je interesantna njegova konstatacija kako su "umjereni islamistički režimi zapravo neoliberalni režimi". Po tom pitanju sasvim je u pravu te je upravo to možda i najveći dokaz u prilog činjenici da se u Egiptu zapravo nikada nije desila "revolucija" jer ekonomski model ostao je nepromijenjen. "Promjena režima" nije isto što i "revolucija", no to ne znači da neke temeljite promjene u egipatskom društvu, ali u ekonomiji, nisu na horizontu.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt