Pregled aktualnih istraživanja po pitanju religioznosti: kontinuiran porast broja osoba "bez religije" u američkom društvu
Objavljeno

Iako se SAD po pitanju religioznosti i dalje smatra daleko konzervativnijom zemljom od primjerice pojedinih zemalja Europe, najnovija ispitivanja provedena na 350,000 ispitanika od strane organizacije Gallup pokazuju kako se broj osoba "bez religije" kontinuirano povećava. Organizacija ističe kako se radi o "jednom od najvažnijih trendova u američkom društvu". Ipak, uspoređujući s proteklim godinama (mjerenje ove vrste provodi se od 2008), zamjetan je slabiji porast u 2012. u usporedbi s prethodnim godinama.
Među ispitanicima 17,8% se izjasnilo da "nemaju religiju" 2012-e kada je provedeno zadnje istraživanje. 2008. ta brojka je iznosila 14,6% što pokazuje znatan skok. Većina se i dalje deklarira kao Protestanti, 51,1%, 23,3% su Katolici, ostali vjernici većinom su Mormoni, Židovi i Muslimani.
Glavni urednik Gallupa, Frank Newport, ipak zaključuje kako je religija i dalje "snažna i utjecajna" u SAD-u. Štoviše, na temelju detaljnog istraživanja, uključujući dob, spol, lokaciju i druge parametre, Newport ističe kako religija u SAD-u "dotiče svaki aspekt modernog života".
Prema drugoj anketi, organizacije Pew Center, preko 13 milijuna Amerikanaca ističe kako su "ateisti" ili "agnostici", što je oko 6% populacije SAD-a. Nadalje, 33 milijuna tvrdi kako "nemaju posebnu religijsku pripadnost", oko 14% stanovnika SAD-a - dakle, ukupno oko 20%.
Grafika: porast prema istraživanju Pew Centera - prva zona: osobe bez religije, druga: agnostici, treća: ateistiU progresivnom razmišljanju najviše prednjače mladi ljudi, kako ističe jedan od stručnjaka iz Pew Centera, Greg Smith: "Mladi ljudi danas ne samo da su manje religiozni od svojih roditelja, također su manje religiozni od prethodnih generacija mladih ljudi".