Britanija pokreće eksperiment opasan po cijeli svijet? Johnson ukida sve mjere u Engleskoj iako broj zaraženih vrtoglavo raste
Objavljeno

Engleska planira ukinuti koronavirus restrikcije u ponedjeljak. Taj potez su, do nedavno, mnogi pozdravili, a premijer Boris Johnson planirao si je pripisati političke bodove. No, već sada se ljudima poručuje da se nastave držati mjera iako se iste ukidaju - zašto? Zato što unatoč popriličnom broju cijepljenih u Britaniji dolazi do naglog širenja zaraze koronavirusom. Razlog je izrazito zarazni delta soj koji će, sada je to već vrlo izvjesno, stvoriti velike probleme diljem Europe ove jeseni (ako ne i ranije).
Pogledajmo kako stvari stoje u Britaniji. Početkom prošlog mjeseca imali su oko 3.000 novozaraženih dnevno. Na temelju tih optimističnih brojki počelo se pripremati ukidanje restriktivnih mjera - iako su stručnjaci cijelo vrijeme upozoravali da bi to mogao biti opasan potez, naročito imajući u vidu nove sojeve protiv kojih su i cjepiva manje djelotvorna.
Jučer je Britanija pak imala gotovo 50.000 novozaraženih (48.553) što predstavlja iznimno velik skok. Hoće li se unatoč tome sve restrikcije ukinuti već u ponedjeljak? I dalje se tvrdi da hoće, no tijekom vikenda bi se neke stvari možda mogle i promijeniti. U svakom slučaju čini se da je pred Britanijom veliki izazov pošto će ukidanje mjera neminovno dovesti do porasta broja zaraženih.
Broj novozaraženih u UK