Britanska premijerka otpustila ministra obrane zbog curenja Huawei informacija, ali već je kasno - Potvrda da SAD nije u stanju zaustaviti infiltraciju kineske tehnologije čak ni kod najlojalnijih saveznika?
Objavljeno

Britanska premijerka Theresa May otpustila je ministra obrane Gavina Williamsona nakon curenja informacija vezanih uz kinesku tehnološku kompaniju Huawei. O čemu se zapravo radi? May je optužila Williamsona da je stajao iza curenja informacija po pitanju da je ona spremna dati kineskom Huawei-u posao glede uspostave 5G telekomunikacijske mreže u Britaniji unatoč činjenici da se SAD najstrože protivi tome te tvrdi kako je suradnja s kineskim gigantnom "sigurnosni rizik".
May sada, čini se, "ubija glasnika" (iako Williamson tvrdi kako on nije procurio te podatke u javnost), ali informacije su izišle i već stižu negativne reakcije iz SAD-a. Je li on informacije o tome kako May odbacuje "zabrinutost" visokih dužnosnika oko Huawei-a procurio u javnost (informacije su se pojavile u listu The Telegraph? Moguće je jer on je jedan od tih koji je jako zabrinut zbog ulaska kineske tehnologije.
Ukoliko su informacije točne to pokazuje kako SAD nije u stanju čak ni kod najlojalnijih saveznika spriječiti infiltraciju kineske tehnologije unatoč velikim naporima i zastrašivanju istih tvrdeći kako Huawei zapravo "špijunira za Peking".