RAT U UKRAJINI, 346. DAN

EU summit u Kijevu potvrda je potpore, ali ne i najava brzog ulaska Ukrajine u Europsku uniju

4 min
95

Objavljeno

Ured ukrajinskog predsjednika |

Unatoč zračnim uzbunama u Kijevu se ovog tjedna održava EU-ukrajinski summit. U sklopu istog ukrajinsko vodstvo se nada da će dobiti ubrzani pristup Europskoj uniji, po mogućnosti već u roku od dvije godine. No, nacrt EU izjave, koji je dospio u medije, sugerira da blok ipak nije voljan ispuniti Kijevu tu želju. Bit će izražena snažna potpora, slanje oružja, ali ne i obećanje skorašnjeg EU članstva.

To bi moglo poprilično obeshrabriti neke u Ukrajini koji su vjerovali da bi EU članstvo moglo biti "nagrada" za njihov otpor prema Rusiji. No, ispada da EU, zajedno sa svojim saveznicima s druge strane Atlantika, želi da Ukrajina aktivno ratuje protiv Rusije i tako iscrpljuje rusku snagu, ali u isto vrijeme nemaju namjeru dati Ukrajini puno više od oružja čime se, bez obzira na promjene na fronti, primarno povećava broj mrtvih Rusa i Ukrajinaca.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt