Promjena politike "humanitarne supersile": švedska policija pretražuje vlakove u potrazi za migrantima, uvedena kontrola granica po prvi puta u 2 desetljeća

1 min
22

Objavljeno

YouTube |

Švedska policija počela je pregledavati vlakove u potrazi za migrantima uspostavljajući time prvu fazu široke kontrole granica. Ovo je prvi puta da Švedska uvodi kontrolu granica u zadnja dva desetljeća.

Reakcije na potez vladajućih od strane opozicije su oprečne - dok jedni tvrde kako je ovime Švedska okončala svoju prepoznatljivu tradiciju otvorenosti, drugi ističu kako potez dolazi prekasno te kako granicu treba još i znatno čvršće nadzirati.

Policijski dužnosnici započeli su pretragu vlakova na prostoru južnog grada Malmo, prve stanice za vlakove koji pristižu iz Danske. U svega sat vremena odveli su s vlaka oko 50-ak ljudi, prenose izvori.

Uvođenje kontrole granica u Švedskoj, zemlji koja voli sebe nazivati "humanitarnom supersilom", pokazuje kako se politika prema migrantima počinje mijenjati diljem Europe. To će zasigurno rezultirati još brojnijim zatvaranjem granica, a tada bi se u problemima mogle naći zemlje Balkana, uključujući i Hrvatsku gdje migranti i dalje masovno pristižu.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt