Sutra ističe još jedan rok, Katalonija poručuje španjolskim vlastima: "Nećemo popustiti pod pritiskom!"
Objavljeno

Iako je Madrid naredio Kataloniji da odustanu od nezavisnosti već ovaj tjedan te kako će u suprotnome možda biti suočeni s gubitkom autonomije, regionalne vlasti u Barceloni odbile su to učiniti. Glasnogovornik katalonske Vlade, Jordi Turull, rekao je: "Scenarij u kojem popuštamo nije scenarij ove Vlade. U četvrtak nećemo dati ništa što nismo dali u ponedjeljak".
Podsjetimo, španjolske vlasti poručile su Kataloniji da do četvrtka, nakon što je prvi rok istekao u ponedjeljak, moraju jasno reći da li ostaju pri proglašenju neovisnosti ili ne.
Izgleda kako će Barcelona pokušati zavlačiti ovo pitanje što je duže moguće, no to bi moglo rezultirati eskalacijom napetosti. Možda pak upravo to i žele, da se Madrid ponovno upusti u uporabu sile jer jedino tako mogu, eventualno, pridobiti veću međunarodnu potporu za neovisnost koja im definitivno nedostaje.
Tijekom jučerašnjeg dana deseci tisuća pristaša neovisnosti ponovno su marširali kroz Barcelonu tražeći također da se oslobode dvojica organizatora nedavnog referenduma koji su uhićeni od strane španjolskih vlasti.
Vezano uz temu:
Uvrnuta logika Bruxellesa: Zašto je sporna katalonska neovisnost?
Španjolski građanski rat kao uvertira u Drugi svjetski rat i nova opasnost od ulaska tenkova u Barcelonu 