Milijun ljudi na ulicama 80 španjolskih gradova, izbili sukobi s policijom na više mjesta: "Ovo je fašistička vlast !"

2 min
41

Objavljeno

Oko milijun radnika iz javnog i privatnog sektora zajedno s ogorčenim građanima izašlo je jučer na ulice preko 80 španjolskih gradova kako bi prosvjedovali protiv uvođenja dodatnih rigoroznih mjera štednje. Nasilje je izbilo u Madridu oko ponoći kada su se prosvjednici pokušali probiti do zgrade Kongresa. Policija je reagirala žestoko gumenim mecima i suzavcem. Slične scene odvijale su se i na ulicama Barcelone gdje je uhićeno desetak osoba ispred lokalne zgrade Parlamenta. Na nekoliko urbanih lokacija prosvjednici su zapalili kontejnere za smeće i nastojali blokirati prolaz policijskih vozila, prenosi RT.

Najveći broj prosvjednika dolazi nakon poziva glavnih sindikata koji se protive novim odlukama vlade. Jučer tijekom dana španjolske vlasti su i službeno uvele niz novih mjera štednje s ciljem uštede 80 milijardi eura. Prosvjedi i sukobi s policijom odvijaju se već tjedan dana u Španjolskoj, od kada su nove mjere najavljene. Četvrta najveća EU ekonomija ujedno ima i najveći broj nezaposlenih, oko 25%. U isto vrijeme, Njemačka je jučer odobrila novi financijski paket za španjolske banke u iznosu od 100 milijardi eura.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt