Izraelska vojna delegacija u Moskvi uoči naglog rasta napetosti na granici s Libanonom
Objavljeno

Izraelska vojna delegacija bila je jučer u Moskvi s jasnim ciljem - zadobiti potporu Rusije po pitanju suprotstavljanja Iranu i libanonskom Hezbollahu. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu već je istaknuo u utorak kako se u Moskvu šalje poruka o tome da "Izrael ima pravo i odgovornost suprotstaviti se iranskim snagama i Hezbollahu u Siriji".
"IDF delegacija kreće za Moskvu, sukladno mom dogovoru s predsjednikom Putinom. Pojasnit će im našu operaciju prema Libanonu i potpuno jasno istaknuti naše pravo i obvezu po pitanju suprotstavljanja iranskom vojnom ukopavanju u Siriji", rekao je Netanyahu.
Sve ovo događa se u trenutku povećane napetosti na granici Izraela i Libanona. Naime, izraelska vojska počela je izvoditi operacije uklanjanja navodnih Hezbollah prekograničnih tunela, no situacija bi mogla lako eskalirati u otvoreni sukob.
Očito je kako je Izraelu bitno imati neku vrstu ruske potpore, naročito pošto je Rusija postala bitan akter na ovom prostoru otkako su se uključili u rat u Siriji. Odnosi između Izraela i Rusije nakratko su se zahladili nakon rušenja ruskog vojnog zrakoplova - i zatim ruskog slanja S-300 sustava Siriji - no, izraelske vlasti rade na popravku tih odnosa, a dolazak vojne delegacije u Moskvu sugerira kako stvari napreduju prema tom pravcu.