Postizborna Njemačka: Sastavljanje vladajuće koalicije u najmoćnijoj zemlji Europske unije moglo bi potrajati do iduće godine

1 min
1

Objavljeno

BerlinP |

Sastavljanje nove njemačke vladajuće koalicije moglo bi potrajati, a zastupnik iz stranke CSU, Alexander Dobrindt, ističe kako bi pregovori mogli potrajati do iduće godine.

Podsjetimo, nakon nedavnih parlamentarnih izbora dosadašnji koalicijski partner njemačke dugogodišnje kancelarke, socojal-demokratska stranka SPD, zbog lošeg rezultata povlači se u opoziciju. To pak znači da će konzervativni blok Angele Merkel koaliciju morati sastavljati sa strankom Zelenih te s pro-tržišnim liderima iz stranke Slobodni demokrati. Koalicije s desničarima iz AfD-a i ljevičarima iz Die Linke, ne dolaze u obzir.

Očito je kako će i ovoj novoj koaliciji, koja tek treba biti dogovorena, biti potrebno mnogo kompromisa, a situacija nije idealna ni u konzervativnom bloku koji je sačinjen od Kršćanske demokratske unije (CDU) i bavarske Kršćanske socijalne unije (CSU). Naime, napetosti između njih postoje zbog protivljenja CSU-a migrantskoj politici "Otvorenih vrata" koju je snažno zagovarala Merkel.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt