Bivši nizozemski premijer: "SAD ima 22 nuklearne bombe u našoj zračnoj bazi"

1 min
35

Objavljeno

Bivši nizozemski premijer Ruud Lunners |

Bivši nizozemski premijer, Ruud Lubbers, istaknuo je u razgovoru za lokalne medije kako SAD ima 22 nuklearne bombe na prostoru nizozemske zračne baze. Nizozemski dnevni list De Telegraaf piše kako je Lubbers potvrdio u razgovoru ovog ponedjeljka kako se bombe nalaze na prostoru zračne baze Volkel u Brabantu.

Lubbers, koji je služio u mandatu od 1982 do 1994, prvi je nizozemski dužnosnik koji je javno progovorio o ovoj temi nakon što se duži niz godina spekuliralo kako SAD ima nuklearne bombe na teritoriju Nizozemske.

"Ne bih nikada vjerovao da će te glupe stvari još uvijek biti ovdje i u 2013. Mislim da je takvo oružje apsolutno besmisleni dio tradicije u vojnom promišljanju, rekao je Lubbers. Nizozemski list ističe kako se radi o bombama koje su proizvedene 60-ih godina te su oko 4 puta snažnije od onih koje su bačene na Hirošimu i Nagasaki.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt