Istaknuta članica bjeloruske opozicije, Olga Kovalkova, napustila je zemlju - iz Varšave poručila: "Vlasti su me natjerale, rekli su mi da ću biti ponovno uhićena ukoliko ne napustim zemlju i da mi prijete dugoročne zatvorske kazne"

1 min
1

Objavljeno

Bjeloruska opozicijska aktivistica Olga Kovalkova (na slici gore) napustila je zemlju, kao i ranije predsjednička kandidatkinja Svetlana Tihanovskaja. No, za razliku od Tihanovskeje, Kovalkova nije otišla u Vilnius već u Varšavu. Kovalkova, istaknuta članica opozicijskog koordinacijskog vijeća, ističe kako su je vlasti natjerale da napusti zemlju.

Krajem prošlog mjeseca izdana joj je zatvorska kazna u trajanju od 10 dana. Poručila je kako su joj vlasti rekle da će ponovno biti uhićena ukoliko ne napusti zemlju, što je sada i učinila te je otišla u Poljsku.

"Pripadnici milicije i ministarstva unutarnjih poslova su mi prišli ističući da ću biti ponovno uhićena, sada na duži rok, ukoliko ne napustim zemlju", poručila je Kovalkova za vrijeme novinske konferencije u Varšavi.

Navodi kako su je po puštanju iz zatvora prevezli do granice s Poljskom otkuda je dalje krenula za Varšavu. Što se pak tiče njene suradnice koja je otišla u Litvu, Svetlane Tihanovskaje, jučer je potvrđeno kako će ona uskoro, u srijedu, posjetiti Varšavu gdje će se također sastati s poljskim premijerom Mateuszom Morawieckim.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt