Završeni američko-ruski pregovori o kontroli naoružanja u Beču, rezultat se neće svidjeti SAD-u: Kina se nije pojavila, a Rusi napominju da niti neće te kako nemaju namjeru vršiti pritisak na Peking

2 min
0

Objavljeno

Predstavnici Rusije i SAD-a održali su sastanak u Beču na kojem su razgovarali o potencijalnoj obnovi sporazuma o kontroli naoružanja. No, SAD neće biti zadovoljan rezultatom - naime, iz Washingtona inzistiraju da se pregovorima mora priključiti i Kina te očekuju od Rusije da učini nešto po tom pitanju (izvrši pritisak na Peking). Ruski predstavnik, zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Riabkov, pak poručuje kako je to "nerealno" te naglašava kako je jedini put naprijed nastavak striktno bilateralnih pregovora između Washingtona i Moskve.

"Poprilično opsežno smo im pojasnili zašto ne mogu računati na to da će se Kina priključiti ovim pregovorima, to nije realno", istaknuo je Riabkov nakon sastanka s američkom delegacijom koju je predvodio specijalni izaslanik Marshall Billingslea. "Moskva neće vršiti pritisak na Peking, što od nas traže iz Washingtona. Nećemo jer poštujemo kinesku odluku", poručio je Riabkov.

Američki izaslanik na svom Twitteru samo je kratko poručio kako se Kina "nije pojavila" u Beču te je kineske vlasti optužio da se "skrivaju iza Velikog zida tajni" referirajući se na kineski nuklearni arsenal. Na to je pak reagirao kineski novinar Chen Weihua poručivši: "Kina ima 300 nuklearnih bombi, SAD ima 6,000. Ako SAD nije voljan smanjiti brojku na 300, ili barem 500, ovo nema smisla".

Sve u svemu, konkretnog dogovora u američko-ruskim pregovorima tijekom dva dana u Bečum nije bilo, no dogovorili su kako će održati drugu rundu pregovora, krajem srpnja ili početkom kolovoza.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt