Može li posrednik Macron spasiti Europu od rata? Iz Elizejske palače poručuju kako su, nakon niza telefonskih razgovora s francuskim predsjednikom, i Biden i Putin "u načelu" pristali na održavanje summita s ciljem smirivanja situacije

2 min
33

Objavljeno

Sastanak Macrona i Putina, kolovoz 2019. godine (izvor: Elizejska palača) |

Diplomatski napori ponovno se intenziviraju. Nakon jučerašnjeg inicijalnog razgovora s ruskim predsjednikom Putinom, francuski predsjednik Macron pokrenuo je niz kontakata s američkim predsjednikom Bidenom te ponovno s Putinom - drugim riječima, Macron se stavio (kako je i najavio da će učiniti) u ulogu glavnog posrednika između Moskve i Washingtona u ovoj krizi. Čini se da je bio donekle uspješan - naime, iz Elizejske palače navode kako su i Putin i Biden "načelno" prihvatili ideju održavanja sastanka koji bi imao za cilj smirivanje napetosti. Pritom se ističe kako za organizaciju takvog sastanka mora biti ispoštovan samo jedan uvjet - Rusija ne smije napasti Ukrajinu.

"Predsjednici Biden i Putin su načelno prihvatili ideju održavanja takvog summita", navodi se u izjavi ureda francuskog predsjednika. Također se navodi kako bi o detaljima tog sastanka, kao i o pripremi istog, trebali razgovarati ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i njegov američki kolega Antony Blinken kad se sastanu ovog tjedna (plan je da se sastanu u četvrtak).

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt