Vojna alijansa nakon pobjede Trumpa: Stoltenberg poziva NATO članice da počnu više izdvajati za obranu kako bi se održala "transatlantska povezanost"

1 min
4

Objavljeno

Generalni tajnik NATO pakta, Jens Stoltenberg, pozvao je sve članice, još jednom, da odvoje 2% svog BDP-a za ovu vojnu alijansu., hvaleći pritom Britaniju koja je ispunila kvotu. Njegovi komentari dolaze nakon što je na američkim izborima pobijedio Donald Trump koji je pak upozorio kako SAD neće plaćati većinu troškova te kako druge NATO članice moraju više pridonijeti.

Po tom pitanju Stoltenberg je izjavio: "Veće izdvajanje za obranu u Europi je važno za transatlantsku povezanost, za pošteno snošenje tereta između Europe i SAD-a".

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt