Mandat produljen za godinu dana: Turska si i dalje uzima za pravo ući vojskom u Siriju "ukoliko bude potrebno"

1 min
2

Objavljeno

Turski parlament |

Turski parlament ovog je tjedna izglasao produljenje mandata kojime se autorizira slanje vojske u Siriju i Iraku, "ukoliko bude potrebno". Mandat se produljuje za još godinu dana. Turski zastupnici tvrde kako je mandat bitan zbog pitanja sigurnosti.

Podsjetimo, već duže vrijeme, zapravo nekoliko godina, spominje se mogućnost upada turske vojske u Siriju. No, ukoliko se zanemare manji incidenti i pogranična razmjena vatre, to se još uvijek nije dogodilo, što ne znači da i neće - naime, Turska već mjesecima govori kako bi na prostoru sjeverne Sirije trebalo uvesti zonu zabrane leta i implementirati tampon zonu, a to bi značilo i ulazak turskih snaga.

Službeno turske vlasti tvrde kako bi im pritom cilj bio eliminirati opasnost od ISIL-a, no mnogi tvrde kako Ankara nije nužno zabrinuta zbog ISIL-a već ih puno više brine potencijalna kurdska autonomija na sjeveru Sirije, uzduž njihove granice.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt