Eskalacija u Iraku: Snage sigurnosti otvorile vatru na prosvjednike, nekoliko mrtvih, proglašeno izvanredno stanje u Bagdadu i drugdje, na ulicama se ponovno čuje slogan "narod želi pad režima" populariziran za vrijeme Arapskog proljeća
Objavljeno

Irački premijer Adel Abdul Mahdi proglasio je tijekom jučerašnjeg dana izvanredno stanje i policijski sat u Bagdadu nakon što je najmanje sedam osoba ubijeno, a više od 400 ih je ozlijeđeno za vrijeme dva dana velikih anti-vladinih prosvjeda. Slične mjere proglašene su i u južnim iračkim gradovima nešto ranije.
Situacija u Bagdadu jučer je eskalirala nakon što su protuterorističke jedinice otvorile vatru na prosvjednike koji su pokušali upasti na prostor međunarodne zračne luke. U južnom gradu Nassiriya su pak izbili oružani sukobi između prosvjednika i snaga sigurnosti.
Tijekom jučerašnjeg dana na ulicama se čuo poznati slogan populariziran za vrijeme tzv. Arapskog proljeća 2011. godine - "Narod želi pad režima".
Ovo su najveće demonstracije otkako se od prije godinu dana na vlasti u Iraku nalazi premijer Abdul Mahdi. Prosvjedi bi pak mogli lako dovesti do pada vlasti u Iraku jer Mahdijeva koalicija je poprilično nestabilna i inače (stvorena je kao kompromis međusobno rivalskih frakcija). Prosvjednici pak vlast optužuju za korupciju i brojne druge probleme u kojima se Irak i dalje nalazi.