Ako Baghdadi jest ubijen dva su potencijalna kandidata za novog šefa ISIL-a - i obojica su bivši časnici iračke vojske
Objavljeno

Već u nekoliko navrata pojavile su se informacije o tome kako je lider ISIL-a, Abu Bakr al-Baghdadi, možda ubijen. Zadnju informaciju objavila je ruska vojska ističući kako je Baghdadi vjerojatno ubijen u jednom od njihovih zadnjih zračnih napada.
No, niti jedna informacija do sada nije potpuno potvrđena. Ipak, imajući u vidu kako se poruke od samog Baghdadija već dugo nisu pojavljivale, mnogi pretpostavljaju da je mrtav, možda već mjesecima, a možda i nekoliko godina.
Ako se ta informacija jednom potvrdi već se otprilike zna tko bi ga mogao naslijediti na čelu terorističke organizacije ISIL. To će vjerojatno biti ili Iyad al-Obaidi ili Ayad al-Jumaili. Prvi ima 40-ak, drugi 50-ak godina, a zanimljivo je istaknuti kako su obojica bivši časnici u iračkoj vojsci za vrijeme Saddama Husseina.
Mnogi smatraju kako je ISIL i potekao iz tih krugova. Naime, nakon američke invazije na Irak, Washington je dao posve raspustiti iračku vojsku te je na mjestu nje izgrađena nova, predvođena dominantno šijitskim vlastima u Bagdadu. Među raspuštenim vojnicima došlo je do radikalizacije, a u konačnici i do stvaranja ISIL-a.
Vezano uz temu:
Abu Bakr al-Baghdadi i posljedice njegovog nestanka po Islamsku Državu
Analiza: Ubijen ili ne, Abu Bakr al-Bagdadi malo znači za svjetski terorizam 