Na pomolu nova eskalacija u Iraku: Utjecajni klerikalni lider Moqtada al-Sadr, koji predvodi šijitske milicije, poručio kako su američki vojnici u Iraku od sada također "meta"

2 min
5

Objavljeno

SAD su najavili slanje dodatnih snaga u Irak kako bi iračkim vlastima pomogli u koordinaciji ofenzive na sjeverni grad Mosul, glavno uporište ISIL-a na prostoru Iraku. No, na terenu uz iračke vladine snage ratuju i moćne šijitske milicije, a iste nimalo nisu sklone ideji dolaska američkih trupa u Irak.

Stvari sada eskaliraju i mogle bi uskoro postati vrlo napete. Naime, jedan od glavnih šijitskih lidera, utjecajni klerik Moqtada al-Sadr, poručio je svojim sljedbenicima kako su američki vojnici od sada također "meta".

Njegova izjava dolazi nakon što je američki ministar obrane Ashton Carter potvrdio kako će SAD poslati još oko 560 vojnika za borbu protiv ISIL-a. "Oni su sada meta za nas", poručio je Sadr u poruci na svojim službenim internetskim stranicama.

Tko je Sadr? Ima više desetaka lojalnih pristaša. Njegova skupina, poznata pod nazivom Mahdi Vojska, borila se protiv američkih vojnika za vrijeme invazije 2003. godine. Njegova organizacija raspuštena je 2008. godine te su je zamijenile tzv. Mirovne Brigade koje danas ratuju na strani vladinih snaga u borbi protiv ISIL-a, no, izgleda kako Sadr neće olako dozvoliti novo jačanje američke prisutnosti u Iraku.

Vezano uz temu:
Povratak Muktade al-Sadra: Dolazi li opet do sukoba među iračkim šijitima?

Iračka nacionalna pomirba koja ovisi o američko-iranskoj suradnji

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt