Sergej Lavrov u službenom posjetu Iraku žestoko prozvao SAD: "Njihova politika potiče terorizam"
Objavljeno

Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, posjetio je Irak te se sastao s visokim dužnosnicima u Bagdadu. Za vrijeme službene posjete, prema pisanju AFP-a, Lavrov je žestoko kritizirao američku politiku prema Siriji ističući: "Američka politika prema Siriji ohrabruje financiranje i opskrbljivanje terorističkih organizacija. Njihova politika potiče ekstremiste koji financiraju terorizam i terorističke organizacije oružjem".
U službenoj izjavi iračkog ministarstva vanjskih poslova navodi se kako je ruski MVP Lavrov jučer posjetio Bagdad kako bi se raspravljalo o "regionalnim pitanjima zajedničkog interesa".
Posjet dolazi tjedan dana nakon što je trenutačno najmoćniji čovjek Egipta, Abdel Fattah al-Sisi, posjetio Moskvu. Neki su zaključili kako ovo predstavlja veći angažman Moskve u širenju svog utjecaja na zemlje Bliskog Istoka, naročito prema zemljama s kojima je do nedavno Washington imao bliske odnose.
Nema sumnje kako je jedno od ključnih pitanja rasprave bilo i stanje u Siriji. Pitanje Sirije i Iraka je danas poprilično povezano. Bagdad i Damask trenutačno ratuju protiv istog neprijatelja, ne samo vrste, već i organizacije - teroristička mreža ISIL simultano ratuje protiv sirijske i iračke vojske, s time da se u Siriji također sukobljava i s pojedinim militantnim skupinama u borbi za teritorij.