Irak: eskalacija sukoba u Anbaru - militanti zauzeli niz policijskih postaja, uključujući i u Falluji - 50 km od Bagdada, Maliki šalje dodatne trupe
Objavljeno

Islamistički militanti napali su policijske stanice u nekoliko gradova na prostoru zapadne iračke provincije Anbar. U nizu napada uspjeli su osloboditi zatvorene militante te su se domogli oružja. Do znatne eskalacije sukoba u Anbaru došlo je ovog ponedjeljka kada su iračke snage sigurnosti krenule u razbijanje prosvjednog kampa za kojeg se ističe da je služio kao utočište za Al-Qaeda militante. Iračka vojska spremna je na znatnu ofenzivu na zapadu zemlje i uz granicu sa Sirijom (opširnije: Nakon duge i krvave 2013. obilježene terorom i atentatima, iračka vlada odlučila uništiti Al-Qaedu i zauzeti 600 km granice sa Sirijom - imaju podršku Zapada, Rusije, Kine i Irana).
Napadnute su policijske stanice u gradovima Falluja, Ramadi i Tarmiya. Mediji prenose kako se radi o ozbiljnoj eskalaciji sukoba između iračkih sunitskih skupina i većinski šijitske vlade premijera Nurija al-Malikija.
Jedan policajac prepričao je jučerašnje događaje: "Militanti u velikom broju okružili su tri policijske stanice u Falluji i natjerali su sve policajce da izađu bez oružja - rečeno nam je kako je to jedini način da spasimo živote. Svi smo odstupili, nismo željeli ginuti za ništa".
Militanti su zatim preuzeli kontrolu nad jednom lokalnom vladinom zgradom koja se nalazila u blizini. Na krovove su postavili svoje snajperiste kako bi spriječili snage sigurnosti u pokušaju vraćanja kontrole nad zauzetim policijskim stanicama u Falluji - gradu koji se nalazi svega 50 kilometara zapadno od Bagdada.