Bitka za Jobar i vraćanje pune kontrole nad Damaskom u trenutku političkih previranja u regiji - Analiza: Sprema li se za Siriju "ograničena" smjena režima i Irački scenarij?
Zadnjih tjedana sa Zapada su se mogle čuti brojne kritike na račun sirijske vojske zbog navodno nedovoljnog angažmana u borbi protiv ISIL-a. Ova teorija govori kako je Damask navodno svjesno odlučio popustiti ISIL-u u nekim dijelovima zemlje kako bi došlo do direktne konfrontacije između ISIL-a i drugih militantnih skupina, tj. skupina koje još uvijek aktivno dobivaju pomoć sa Zapada. Dakako, razumljivo je od kuda te teorije stižu, a svode se otprilike na tvrdnju kako "Assad usmjerava ISIL protiv naših".
Strateški gledano takva pretpostavka se ni ne bi mogla tek tako otpisati, no stanje na terenu kao i prioriteti sirijske vojske, zapravo pobijaju ovu teoriju. Nadalje, prije nekoliko dana desio se ogroman pokolj, egzekucija, sirijskih vojnika koji su pali u zarobljeništvo ISIL-a nakon gubitka zračne baze Tabqa na istoku zemlje (vidi: Masovni pokolj od strane ISIL-a, brutalno smaknuli i do 250 zarobljenih sirijskih vojnika).
Video snimke na kojima se nalaze stotine ubijenih sirijskih vojnika izazvale su gnjev u zemlji, a neki su optužili vlast tvrdeći kako su dopustili masakr u Tabqi zbog političkih ciljeva. Ima li istine u takvim tvrdnjama? Svašta je moguće, mada je teško zamisliti kako bi se ovakvo što moglo organizirati s predumišljajem, no nema sumnje kako je ovaj pokolj poprilično naglasio raniji stav Damaska u isticanju kako oni nisu neprijatelj, već potencijalni vojni saveznik u ratu protiv ISIL-a.
Bashar al-Assad i Irački scenarij
Takav stav već je donekle doveo do evolucije stajališta Zapada prema Damasku, ne i Assadu, ali da prema vlastima. Naime, ovih dana se spominje mogućnost "iračkog scenarija" kao prihvatljivi model - drugim riječima, Zapad bi bio spreman na ostanak "režima", ali pod uvjetom da Assad ode s vlasti, kao što se desilo i u Iraku s Malikijem.
Kako prenosi libanonski Al-Manar, neslužbeno glasilo Hezbollaha, saudijski ministar vanjskih poslova, Saud Al-Faisal, poručio je Rusiji kako Rijad više "ne želi pad režima" u Siriji, već samo odlazak Assada. To je još jedan pokazatelj kako mnogi počinju zagovarati "irački scenarij" za Assada, naročito nakon što je taj irački scenarij prošao isključivo zahvaljujući Iranu koji je pustio Malikija niz vodu u ključnom trenutku (vidi: Iransko-američki konsenzus: Maliki mora otići, u Bagdadu izabran novi premijer).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.