Bitka za Cetinje: Napetosti u Crnoj Gori su eskalirale, no najveća opasnost prijeti ako interni sukob postane dio šireg "Istok-Zapad" prijepora
Napeta situacija u Crnoj Gori jučer je eskalirala, baš kako se i očekivalo da hoće nakon što je u Cetinju, povijesnoj vjerskoj prijestolnici Crne Gore, ustoličen novi mitropolit crnogorsko-primorski, Joanikije II. Naime, riječ je o sukobu koji već neko vrijeme traje između Crnogoraca i Srba koji žive u Crnoj Gori, a dva dana crnogorski prosvjednici su pod blokadom držali Cetinje - kako Joanikije ne bi mogao ući - no ipak je na kraju stigao i to helikopterom, a zatim su izbili sukobi između prosvjednika i policije koja je koristila suzavac.
Priča je složena i dugačka, no u najkraćim mogućim crtama ide ovako - Srbija i Crna Gora, kako i znamo, razišle su se referendumom 2006. godine, no pravoslavna crkva u Crnoj Gori ostala je pod kontrolom Srbije, odnosno srpske pravoslavne crkve.
Protivnici ovakvog aranžmana tvrde kako crkva radi za interese Beograda, a novu crnogorsku Vladu, koja je preuzela vlast 2020., optužuje se da su "prebliski" toj istoj crkvi.
Konflikt egzistira i na samom vrhu države. Naime, crnogorski premijer je Zdravko Krivokapić, blizak Beogradu, dok je predsjednik (ranije dugogodišnji premijer) Milo Đukanović - unatoč kontroverznoj kronologiji - i dalje blizak Zapadu, a nakon što je Crna Gora postala i NATO članica (2017. godine), te razmirice još su se i pojačale.
Dakako, imajući to u vidu najveća opasnost po Crnu Goru je da zbog ovog internog prijepora postane u neku ruku dio međunarodnog, odnosno onog koji već egzistira iza Istoka i Zapada. U tom slučaju napete scene od jučer mogle bi biti samo uvertira u nešto opasnije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.