Desetljeće smanjivanja vojnog budžeta stiglo je kraju: Japan pojačava vojnu potrošnju na zadovoljstvo Zapadnih proizvođača

3 min
14

Objavljeno

Cijelo jedno desetljeće Japan je kontinuirano smanjivao svoj vojni budžet, no izgleda kako je ta politika stigla svome kraju, a aktualne napetosti na prostoru Istočne Kine svakako su pridonijele takvoj odluci (vidi: Analiza: američki pogled prema Istoku i njihova uloga u vrijeme visokih tenzija - mogu li otoci oko kojih se spore Kina i Japan biti ono što je Sarajevo bilo 1914?).

Prema najnovijim informacijama Japan je odlučio povećati izdvajanje na vojsku u narednim godinama - kupuju se novi zrakoplovi, transporteri, vojna vozila, dok se u isto vrijeme počinje konkretnije provoditi politika većeg povezivanja s drugim azijskim saveznicima koji se, kao i Japan, nalaze pod američkim kišobranom utjecaja.

Danas je objavljeno kako će Japan tijekom idućih 5 godina povećati vojni budžet za 2,6%. Premijer Shinzo Abe preuzeo je japansku vladu prije godinu dana i još tada je istaknuo kako želi veću vojnu ulogu Japana, a aktualne tenzije oko spornih otoka s Kinom poprilično se prigodno poklapaju s njegovom politikom vojnog jačanja.

Abe ističe kako kineska ubrzana militarizacija predstavlja konkretnu prijetnju za Japan. "Kina želi promijeniti status quo silom na nebu i moru Istočnog kineskog mora, Južnog kineskog mora i drugim mjestima. Njihove namjere nisu kompatibilne s međunarodnim poretkom", ističu iz Japana za vrijeme današnjeg predstavljanja nacionalne sigurnosne strategije.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt