Skupina američkih aktivista, puštena iz Egipta uz jamčevinu od gotovo 5 milijuna dolara

2 min
24

Objavljeno

Večeras su iz zračne luke u Kairu zrakoplovom napustili Egipat sedam američkih aktivista, rekli su dužnosnici zračne luke.
Ukupno šesnaest američkih državljana optuženi su da njihove nevladine organizacije financiraju i promiču protuvladine prosvjede u Egiptu.
Devet od njih napustilo je zemlju prije.
Uz njih Egipat su napustili i troje aktivista iz Srbije, dva aktivista iz Njemačke, jedan norveški i jedan Palestinac.

Podsjetimo, krajem prošle godine egipatska vojska upala je u urede uglednih međunarodnih organizacija.
Nekoliko kontingenata vojnika i časnika naoružani automatskim oružjem i neprobojnim prslucima upali su u urede nevladinih organizacija, te bez objašnjenja zadržali zaposlenike unutar ureda i više od pet sati u nekim mjestima.
Snage sigurnosti sakupile su hrpe dokumenata i datoteka, zaplijenili računala i zapečatili vrata nakon što su otišli.

Obzirom da je jedna od osoba kojoj je bio zabranjen izlazak iz zemlje i sin Ray LaHood-a, američkog tajnika sa transport, Sam Lahood, State Department je odmah poduzeo korake i tražilo se od egipatskih vlasti da se američkim građanima što je brže moguće dopusti napuštanje zemlje.
U srijedu, nakon što su SAD poslale jamčevinu, 300 000 američkih dolara po osobi za svih 16 američkih državljana, sudski dužnosnici objavili su kako američki aktivisti "sad mogu otići u bilo koje vrijeme i bilo kojim letom".
Dan prije odluke o ukidanju zabrane putovanja egipatski sudac koji je rješavao to pitanje dao je ostavku.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt