"Sjeverni Kivu - Zaboravljeno srce Afrike": Novi dokumentarni film Hrvoja Ivančića

1 min
1

Objavljeno

Scene iz filma \"Sjeverni Kivu - Zaboravljeno srce Afrike\" |

DR Kongo je rudačama jedna o najbogatijih zemalja svijeta, ali i jedna s ekonomski najsiromašnijim stanovništvom. U pokrajini Sjeverni Kivu djeluje oko 50.000 boraca iz oko 80 paravojnih skupina koje iskorištavaju rudnike i rezbare zemlju uzduž i poprijeko. Daleko najbrutalniji su islamisti pod nazivom ADF. Zbog njihovog djelovanja sela se pretvaraju u zgarišta, a gradovi se pune izbjeglicama.

Gerilske skupine zajedničkog naziva mai mai ili u prijevodu „voda voda“ tradicionalno se bore protiv svih uljeza, ali često se pretvore u najobičnije bande. Uz razgovor s izbjeglicama, dokumentiramo stanje u gradovima i odlazimo u gustiš do jedne od paravojnih skupina.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt