Bijela kuća zahtijeva od Zelenskog javnu ispriku pred kamerama kao uvjet za nastavak ključnih pregovora o rijetkim metalima
Objavljeno

Prema izvještajima američkih medija, Bijela kuća postavila je uvjet Ukrajini: predsjednik Vladimir Zelenski mora se javno ispričati kako bi se nastavili pregovori. Američka administracija zahtijeva od Zelenskog da ispriku izrekne zbog nedavnog sukoba s američkim vodstvom, što je dovelo u pitanje dotad obećavajuće pregovore.
Prema izvorima Fox Newsa, SAD očekuje od Zelenskog da svoju ispriku iznese pred televizijskim kamerama, što bi poslalo jasnu poruku o prihvaćanju zahtjeva Washingtona. Takav zahtjev otvara pitanja oko američkog pristupa saveznicima te izaziva zabrinutost međunarodne zajednice zbog uvjeta koje SAD postavlja za ostvarenje vlastitih interesa.
Američki državni tajnik Marco Rubio i savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz upozorili su Zelenskog na posljedice eventualnog odugovlačenja, ističući kako "vrijeme nije na njegovoj strani". Iako je Zelenski izjavio da želi nastaviti konstruktivan dijalog, očito je kako Washington od njega očekuje konkretnu gestu prije daljnjih razgovora.
