Rusija i Ukrajina tvrde da će danas biti napadnuta nuklearka Zaporožje
Objavljeno

Rusija i Ukrajina međusobno se optužuju za planiranje napada na nuklearnu elektranu Zaporožje. Ove najnovije optužbe pak dolaze nakon niza sličnih tijekom zadnjih mjeseci, no ovog puta obje strane tvrde da će se "provokativni napad" dogoditi jako brzo. Podsjetimo, riječ je o najvećoj nuklearnoj elektrani u Europi.
Ukrajinski predsjednik Zelenski ističe da je rekao svom francuskom kolegi Macronu o ruskim "opasnim provokacijama" u postrojenju na jugoistoku Ukrajine.
Elektrana se nalazi pod ruskom kontrolom još od početka rata. Obje strane od tada redovito optužuju jedna drugu za granatiranje oko elektrane i riskiranje velike nuklearne nesreće.
Renat Karča, savjetnik čelnika Rosenergoatoma, koji upravlja ruskom nuklearnom mrežom, rekao je pak da Ukrajina planira u elektranu baciti streljivo prožeto nuklearnim otpadom transportiranim iz druge od pet nuklearnih elektrana u zemlji.
