GLSDB bomba i ciljanje do sad nedostupnih ruskih ciljeva: SAD razmatra proizvodnju posebnog oružja za rat u Ukrajini
Objavljeno

Kako ekskluzivno prenosi novinska agencija Reuters, pozivajući se na svoje izvore, Pentagon razmatra prijedlog Boeinga da opskrbi Ukrajinu jeftinim i malim preciznim bombama postavljenim na rakete kojih ima u izobilju, omogućujući Kijevu da udari daleko iza ruskih linija.
Vojne zalihe SAD-a i saveznika se smanjuju, a Ukrajina se suočava sa sve većom potrebom za sofisticiranijim oružjem. Boeingov predloženi sustav, nazvan "Ground-Launched Small Diameter Bomb" ili GLSDB (u prijevodu "Bomba malog promjera lansirana sa zemlje"), jedan je od nekoliko planova za pokretanje proizvodnje novog streljiva za Ukrajinu, ali i za američke istočnoeuropske saveznike, rekli su izvori iz industrije.
GLSDB bi mogao biti isporučen već u proljeće 2023., prema dokumentu kojeg su pregledali novinari Reutersa i tri osobe upoznate s planom. Kombinira GBU-39 bombu malog promjera s raketnim motorom M26, a oba su česta u američkim zalihama.
Doug Bush, glavni kupac oružja američke vojske, rekao je novinarima u Pentagonu prošli tjedan da vojska također gleda na ubrzanje proizvodnje topničkih granata od 155 milimetara - koje se trenutno proizvode samo u državnim pogonima.
