Jednostrani potezi Pariza

Francuski nalog za uhićenje Assada: Spominje se istraga o ratnim zločinima dok se zločini HTS-a očito zaboravaljaju

2 min
3

Objavljeno

Francuski istražitelji izdali su nalog za uhićenje svrgnutog sirijskog predsjednika Bashara al-Assada zbog "sumnje na suučesništvo u ratnim zločinima", uključujući navodni napad na civile, potvrdio je pravosudni izvor. Nalog je izdan 20. siječnja u sklopu istrage o smrti Salaha Abou Naboura, francusko-sirijskog državljanina, koji je poginuo u zračnom napadu u Siriji 7. lipnja 2017. godine.

Ovo je drugi nalog za uhićenje koji su francuski suci izdali protiv Assada, koji je svrgnut u prosincu 2024. godine od strane militantnih snaga predvođenih terorističkom skupinom Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Prvi nalog, izdan u studenom 2023. godine, temeljio se na optužbama za suučesništvo u zločinima protiv čovječnosti i ratnim zločinima, povezanim s kemijskim napadima u Doumi i istočnoj Ghouti 2013. godine, u kojima je stradalo više od 1.000 ljudi.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt