Rat je stigao i po rusku djecu koja su vjerovala da su sigurna: Može li pobuna protiv mobilizacije prerasti u nešto veće? U narodnu pobunu protiv Kremlja?

8 min
90

Objavljeno

Privođeje prosvjednika za vrijeme demonstracija protiv mobilizacije u Moskvi, 21. rujna 2022. (izvor: REUTERS/Guliver Image) |

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu dao je intervju neposredno nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin najavio pokretanje djelomične mobilizacije za rat u Ukrajini. Šojgu je rekao da će biti pozvano 300.000 ljudi od ukupnog fonda od 25 milijuna što je maksimalni broj ruskih vojnih rezervista. Istaknuo je kako će pozvani započeti dodatnu obuku prije no što budu poslani na front. Također je rekao kako se neće slati studente. Za vrijeme intervjua osvrnuo se i na aktualnu situaciju u Ukrajini te je pritom rekao kako je tamo do sad poginulo ukupno 5397 ruskih vojnika.

No, ta brojka je višestruko manja od one koju spominju Kijev i njihovi zapadni saveznici. Može se lako pretpostaviti da je stvarna brojka negdje na sredini što bi značilo da je Rusija do sad izgubila više vojnika na ukrajinskom frontu.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt