KONTROVERZNO ISPUŠTANJE RADIOAKTIVNE VODE IZ FUKUSHIME

Hoće li Japan kontaminirati Pacifik?

9 min
31

Objavljeno

Prosvjed u Južnoj Koreji 6. srpnja 2023. (izvor: AP Photo/Ahn Young-joon/Guliver Image) |

Iz Japana su potvrdili da su danas započeli s ispuštanjem preko 1 milijuna tona radioaktivne vode iz nuklearnog postrojenja Fukushima koje je, podsjetimo, postradalo u tsunamiju i potresu u ožujku 2011. godine. Prošlo je od onda više od 12 godina, no pitanje rješavanja radioaktivne vode iz postrojenja nije rješeno sve do sad. Riječ je, kako ćemo vidjeti, o vrlo kontroverznom planu kojeg je oštro kritizirala Kina.

Prije dvije godine japanske vlasti donijele su odluku o ispuštanju radioaktivne vode ističući kako je to ključni korak pri procesu potpunog uklanjanja uništene nuklearne elektrane kojom je upravljao TEPCO (Tokyo Electric Power Company). Japanski premijer Fumio Kishida jučer je potvrdio: "Očekujem da će ispuštanje vode započeti 24. kolovoza, ako vremenski uvjeti to dopuste".

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt