Kompleksni odnosi između tri ključna centra Bliskog istoka: Kako Ankara stvara vlastitu politiku između Rijada i Teherana

7 min
3

Objavljeno

Posljednjih tjedan dana Ankara je u središtu bliskoistočne diplomacije. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan primio je u posjet kralja Saudijske Arabije Salmana bin Abdulaziz al Sauda, a potom su obojica lidera otišla u Istanbul, gdje se održava 13. sastanak na vrhu Organizacije islamske suradnje. Erdogan je osobno dočekao svakog od 30 čelnika vlada i država koje su prisutne u Istanbulu na dvodnevnom summitu.

Mnoge će komentatore zanimati stav koji će Turska odrediti prema dvije najjače sile u regiji – Iranu i Saudijskoj Arabiji. Do sada se pokazalo da je Ankara sve bliža Rijadu, posebice u vidu rješavanja sirijske krize, te promicanja islamističkih politika. Ali, Turska je uvijek bila šutljiva prema saudijskom ogorčenju zbog približavanja svjetskih sila s Iranom.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt