Izbili prosvjedi i sukobi u Kini zbog izgona popularnog političara Bo Xilaia - analiza: najveća politička nestabilnost još od 1989.

5 min
19

Objavljeno

Tisuće ljudi izašli su na ulice nekoliko gradova diljem Kine, došlo je i do sukoba s policijom, prenosi list Times of India. Veliki prosvjedi izbili su nekoliko dana nakon što je vrh Komunističke partije iz politbiroa isključio političara po imenu Bo Xilai. Xilaia su optužili za korupciju, a njegovu suprugu da je sudjelovala u ubojstvo britanskog državljanina. No, mnogi Kinezi ne vjeruju u ove službene navode i tvrde da se radi o orkestriranom izgonu Xilaia iz visoke politike.
Od Xilaia se očekivalo da će ove godine napredovati u sam vrh izvršne vlasti - takav proces su podržali mnogi stanovnici, naročito radnici. Za razliku od aktualnih šefova partije, koji se godinama sve više udaljavaju od socijalističkih principa i priklanjaju kapitalizmu, Bo Xilai bio je drugačijih ideala.
Xilai je postao glavni predstavnik tzv. "nove kineske ljevice", sastavljene od Maoista i socijal-demokrata koji su duboko razočarani uvođenjem tržišne ekonomije i sve većeg jaza između bogatih i siromašnih.

Nema sumnje kako su mnogi kineski radnici upravo u Bo Xilaiu vidjeli simbol borbe za očuvanje egalitarnih vrijednosti u zemlji.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt