Analiza krize u Aziji: Može li se SAD nositi s neminovnošću? Kina zna da rat nije jedina opcija - ovo je sukob ideološkog iscrpljivanja u svijetu koji se naglo mijenja, koji prati svaki potez, a ni Tajvanu nije u interesu postati nova Ukrajina

8 min
15

Objavljeno

Imago Lifestyle / Guliver Image |

Kineska vojska nalazi se sa svih strana Tajvana, izvode vojne vježbe s desecima zrakoplova i ratnih brodova, rakete čak lete preko samog Tajvana i padaju u isključivi gospodarski pojas Japana. SAD poručuje kako je ovo nedopustiva eskalacija. Ali rata i invazije neće biti, barem ne za sada. To nije u kineskom pristupu. Vježbe, iako najveće u blizini Tajvana u najmanje četvrt stoljeća, samo su poruka SAD-u da je provokacija uočena.

Glavni odgovor Kine nisu ove raketne vježbe, a sigurno neće biti ni skorašnja invazija, glavni odgovor je znakovita poruka koju je uputilo kinesko ministarstvo vanjskih poslova ističući kako je povratak Tajvana Kini "neminovnost".

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt