Tiskare bez papira i sveprisutni "zelembač" - tragična ironija venezuelanske ekonomije: Zašto Maduro hitno želi digitalizirati sav novac? Kako je vožnja autobusom postala luksuz? I zbog čega mnogi stanovnici u američkom dolaru vide jedini spas?
Objavljeno

O prelasku s papirnatog novca u potpunosti na digitalnu varijantu je nešto o čemu se već govori godinama, a neke zemlje su već krenule s testiranjem i dogurale poprilično daleko u tome. Na globalnoj razini u tome prednjači Švedska čija bi valuta, švedska kruna (Švedska ne koristi euro i čini se da nema niti namjere), već do studenog 2022. trebala u potpunosti postati digitalna (e-kruna).
No, jedna zemlja - koja možda nije prva asocijacija kada se spominje digitalni novac - ima velike planove po tom pitanju. Govorimo o Venezueli. Naime, ovih dana venezuelanski predsjednik Nicolas Maduro, kako ističu neimenovani dobro upoznati dužnosnici, intenzivno traži od banaka da prihvate digitalne naplatne sisteme.