Elon Musk fenomen u kontekstu gerilskog marketinga i slobodnog tržišta: Poslovni genije negdje između Warhola, Edisona i državnih subvencija, ali novi Nikola Tesla nije

12 min
28

Objavljeno

Poznati američki umjetnik, možda i najpoznatiji u 20. stoljeću, Andy Warhol, jednom prilikom je izjavio: "Biti dobar u biznisu je najfascinantnija vrsta umjetnosti. Zarađivati novac je umjetnost, raditi je umjetnost, a dobar biznis je najbolja umjetnost". Mnogi poznavatelji njegovog opusa brzo će se složiti da je on ovu filozofiju itekako primjenjivao i u vlastitoj karijeri.

Poznati inovator, inženjer i poduzetnik Elon Musk neka je vrsta reinkarnacije Andya Warhola u poslovnom svijetu. Mnogima je najpoznatiji po kompaniji Tesla Inc. koja proizvodi električne automobile, a ovih dana predstavio je i električni "kamion" Cybertruck (o istom ćemo govoriti kasnije u tekstu), no to svakako nije jedina domena kojom se Musk bavi. Predsjednik je kompanije SpaceX koja već lansira rakete (i automobile!) u svemir te ima ambiciju slati "turiste" u svemir. Osnovao je kompaniju Neuralink koja se bavi izradom implatanata za ugradnju u ljudski mozak. Utemeljio je i kompaniju Boring Company za izgradnju tunela i drugih raznih ambicioznih geoinženjerskih projekata. Jedan je od utemeljitelja organizacije OpenAI koja tvrdi kako razvija "prijateljsku umjetnu inteligenciju" (naime, Musk je jedan od istaknutijih kritičara "neobuzdane" umjetne inteligencije te tvrdi kako ista može predstavljati veliku opasnost po čovječanstvo). Suosnivač je i najpoznatijeg sustava za online plaćanje, PayPal (kojeg je još "davne" 2002. kupio eBay za 1,2 milijarde USD).

No, uz sve ove projekte Tesla automobili ipak su njegov najpoznatiji proizvod. Riječ je o električnim automobilima iznimnih kapaciteta i sposobnosti (auto-pilot, koji se kontinuirano razvija i postaje sve bolji, veliki je "futuristički" hit).

Dakako, pošto je riječ o automobilima na struju, naziv "Tesla" ima smisla pošto je Nikola Tesla bio jedan od najvećih inovatora na području struje te je njegovo ime sam sinonim za struju. Ipak, neki će reći kako je teško uspoređivati Elona Muska i Nikolu Teslu, a ako bi ga se već trebalo usporediti s nekime iz tog "kruga" onda bi to prije bio Thomas Edison. Što je izumio Edison? Zapravo malo toga - njegov najveći "izum" bio je kako tuđe izume upakirati kao svoje i dobro ih prodati. U neku ruku Edison je bio preteća warholovske filozofije o "biznisu kao umjetnosti", a Elon Musk je nasljednik.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt