Turski predsjednik Erdogan poručio je ovog tjedna u telefonskom razgovoru ruskom predsjedniku Putinu kako Turska želi prekid vatre na prostoru sirijske sjeverozapadne provincije Idlib. Iz Kremlja sada poručuju kako je Turska ta koja ima odgovornost zaustaviti militante koji pucaju po civilima u Idlibu, ali i po ruskim metama (podsjetimo, nekoliko napada dronovima izvedeno je na rusku zračnu vojnu bazu u obližnjoj pokrajini Latakia). Drugim riječima - Moskva poručuje kako će, unatoč turskim prosvjedima, nastaviti podržavati ofenzivu sirijske vojske koja ima za cilj osloboditi zadnju provinciju pod kontrolom ekstremista.
Podsjetimo, ofenziva sirijske vojske traje već mjesec dana, a na prostoru Idliba došlo je do velikog raseljenja civila koji bježe od zone sukoba. Mnogi od njih pokušavaju prijeći u Tursku, no tamo su ih dočekali zatvoreni granični prijelazi. Veća skupina Sirijaca okupila se jučer na graničnom prijelazu Atmeh te su od tamo pozvali Tursku da otvori granicu, no granica je ostala zatvorena.
Pred graničnim prijelazom formirao se kamp, a izvori navode kako više od 20,000 obitelji sada tamo spava pod otvorenim nebom. Jedan od dužnosnika u kampu, Abou al-Nour, rekao je u razgovoru za Reuters: "Nemaju skloništa, nema vode, radimo sve što možemo, ali ovo je iznad svih naših mogućnosti".
Zapadne zemlje optužuju Rusiju da podrškom za ofenzivu u Idlibu proizvode novu izbjegličku krizu u Siriji, no Rusija daje do znanja da neće posustati kada je riječ o borbi protiv ekstremista (podsjetimo, glavnu kontrolu u Idlibu drži Al-Qaeda). Glasnogovornik ruskog predsjednika, Dmitrij Peskov, komentirao je: "Da, zaista nam treba primirje u Idlibu, ali ono što se mora dogoditi je da teroristi prestanu pucati po civilima kao i na lokacije gdje se nalaze naše trupe. To je turska odgovornost".
Naime, na temelju sporazuma Erdogan-Putin od prošle jeseni sirijska vojna ofenziva je zaustavljena, a Turska (koja ima vojnu prisutnost u provinciji Idlib) se obvezala da će izbaciti terorističke skupine iz Idliba. To ne samo da nije učinjeno već su upravo terorističke skupine u zadnjih pola godina najviše ojačale, a manje militantne skupine pridružile su se ogranku Al-Qaede u zajedničkoj borbi protiv sirijske vojske.
Ovo rusko "ne" Erdoganu poprilično je važan trenutak u kontekstu rata u Siriji. Naime, posve je jasno da teroristi u Idlibu ne mogu biti poraženi ukoliko Rusija koči ofenzivu sirijske vojske, što je bio slučaj tijekom zadnjih pola godine. Zašto je to Rusija uopće učinila? Dva su ključna razloga - prvi ima veze sa Sirijom, a drugi je vezan pobliže uz ruske interese. Dakle, kao prvo, sporazumom Erdogan-Putin spriječena je nova velika eskalacija jer su se Zapadne sile predvođene SAD-om upravo pripremale za još jedan pokušaj dubljeg ubacivanja u Siriju, na temelju argumenata o navodnim kemijskim napadima i "zabrinutosti" za civilno stanovništvo Idliba. I Moskva i Damask znali su da sile koje godinama podržavaju militante jednostavno neće pustiti tek tako da padne njihovo zadnje uporište, odnosno da se ovaj rat privede kraju "vojnim" putem. Nasuprot vojnog puta nalazi se politički put, a to sada zagovaraju i Turska i Zapad. Što je "politički" put? To je zapravo nekakvo dugotrajno zamrzavanje sukoba, preživljavanje ekstremista u Idlibu, što u konačnici znači da bi sirijski neprijatelji imali svoju vidljivu i trajnu 5 kolonu unutar Sirije. Ista kasnije može ponovno rasplamsati sukob ili pak politički potkopavati Damask. Dakle, Rusija se nagodila s Erdoganom i tim potezom je na neko vrijeme otklonjena mogućnost veće strane vojne intervencije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.