Tko blefira u Kursku, Putin ili Zelenski? Analiza: Bit će posljedica ako Ukrajinci pronađu put i u Belgorod, nagovore SAD da im pošalje JASSM rakete za F-16, ali ako se ispostavi da skrivaju ogromne gubitke na ruskom tlu čeka ih noćna mora u Donbasu
Kako se ukrajinska invazija na ruski teritorij nastavlja tako se i gomilaju njeni ciljevi - u ovom trenutku ukrajinske snage, kako tvrde kontroliraju više od 1000 kvadratnih kilometara ruske regije Kursk. Iz Kijeva sad poručuju kako je cilj kreirati "tampon zonu" kako Rusija ne bi mogla napadati lokacije unutar Ukrajine. To je najnoviji "cilj" u nizu. Podsjetimo, prethodni (i još uvijek aktualni) su: natjerati rusku vojsku da dio svojih snaga iz Donbasa prebaci u obranu vlastitog teritorija (kako bi se eventualno smanjio pritisak na Pokrovsk, Časiv Jar i druge ključne lokacije), stvoriti nešto snažno za cjenkanje kada se i ako se dođe do pregovaračkog stola, osramotiti Kremlj, dakako, te pojačati moral vlastitim snagama, ali i zapadnim saveznicima koji su se počeli bojati da je Ukrajina izgubljena.
Može li Kijev ostvariti sve ove ciljeve upadom u Rusiju? Možda ne sve, ali da ih ostvari bar nekoliko to bi po njih već bio popriličan uspjeh. Nadalje, pojedini izvori sugeriraju da uskoro kreće (ili je već krenuo) ukrajinski proboj u još jednu rusku pograničnu regiju, Belgorod.
Činjenica jest da je Rusija već proglasila izvanredno stanje u Belgorodu, ali i pograničnoj regiji Briansk. Dakako, u Belgorodu se gine već mjesecima od ukrajinskih napada, ali to su za sad isključivo prekogranični napadi, većinom dronovima. Ti napadi sad su postali još i intenzivniji, no u ovom trenutku nema informacija o prodoru ukrajinskih trupa u ovu rusku regiju.
Ako bi pak došlo do toga, ne treba posebno ni isticati, bio bi to vrlo velik udarac za Rusiju, možda još i više od Kurska. Naime, u slučaju Kurska ruske vlasti mogu argumentirati (više neposredno, jer izravno gledaju ne davati previše informacija o trenutačno nepovoljnom scenariju po njih) da je Ukrajina uspjela uhvatiti ih nespremne, da granica na tom prostoru nije bila adekvatno branjena, da su tamo bili stacionirani samo neiskusni regruti koji se nisu mogli nositi s naglim prodorom boljih ukrajinskih jedinica.
Sve je to donekle točno, ali s takvim argumentom Rusija je potrošila svog propagandnog "džokera" na Kursk. Jer ako nakon sveg ovog Ukrajina uspije probiti i rusku regiju Belgorod onda tu više nema govora o "hvatanju na spavanju" - u tom slučaju bi se ispostavilo da ruska vojska zaista nije u stanju više braniti ruske granice, bez obzira što bi i taj prodor vjerojatno bio ograničen, odnosno naišao bi na čvršće obrambene linije nekoliko desetaka kilometara unutar ruskog teritorija. Ipak, granica je i psihološka stvar i u tom smislu svaki metar je bitan.
Ukrajina, na čijem se teritoriju ratuje još od veljače 2022., može si "dopustiti" određene gubitke na istoku zemlje, to je nešto na što je već naviknuta i njena javnost kao i njeni saveznici. Rusija je pak do sada uspjela zadržati skoro sav rat na teritoriju Ukrajine (uz više nego sporadične prekogranične napade na Belgorod, ponekad i Kursk te druge regije u dometu ukrajinskih dronova). Zato je Rusija ta koja si ne može "dopustiti" takva probijanja granica, osim ako je to nešto što jednostavno ne može fizički spriječiti, a u tom slučaju morat će se nositi sa svim drugim posljedicama.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.