Tektonske promjene su krenule: Iako mnogi to ne žele čuti, Rusija još uvijek nudi adaptaciju racionalnog globalnog poretka - ili će se isti spasiti hitnim i nezamislivim udruživanjem ili će pasti pod naletom novog američkog imperijalizma
Povratak Trumpa je i povratak paradoksa koji će mnoge, naročito lidere u Europi, još jako dugo zbunjivati, možda čak i do kraja njegovog drugog mandata? Paradoks je sljedeći - Trump instant mijenja Ameriku iz percepcije (puno više percepcije nego prakse) zemlje koja se zalaže za tzv. "univerzalne vrednote", a tu svakako spada i vladavina prava (međunarodnog), demokracija, zastupanja UN-a kao ključne nadnacionalne organizacije i slično. Jasno, "regularna" Amerika, kojom ne vlada netko poput Trumpa, po potrebi jednostavno isključuje samu sebe iz tih principa kad joj to paše, recimo ne priznavajući Haški sud. Ali percepcija ostaje i opstaje i na neki način je vezivno tkivo koje drži na okupu cijeli "Zapadni svijet", odnosno veće i manje europske poslušnike.
Što kad se Amerika i po percepciji okrene naglavačke? Što će europski lideri? Trčati panično u krug glumeći ljudski kratki spoj sve dok se Amerika ponovno ne stabilizira? Vrlo moguće, ali izgubit ćemo još četiri godine na Starom kontinentu, a u tom periodu puno toga moglo bi se okrenuti na gore (recimo nedovršeni rat u Ukrajini). Paradoks koji pak spominjemo, a sada ga proživljavamo već po drugi put, je u tome da dok (Trumpova) Amerika kreće u opće rušenje svih pravila, glasnije se nameće Rusija (da, Rusija!) koja ističe, vrlo jasno i nedvosmisleno, da je put u budućnost upravo u uređenom svijetu koji će se držati UN-ove Povelje.
Naravno, oni koji su proveli desetak godina širenjem, prema sebi i prema vani, demonizacije Rusije, teško da mogu to interpretirati bilo kako drugačije nego običan blef Kremlja. Ipak, nije blef. Osobni interes? Svakako, ali ne i blef. Naime, Rusiji odgovara uređeni poredak, a u UN-u vidi taj element stabilnosti jer nigdje drugdje ni nema nečeg sličnog, trebalo bi ga izmišljati iznova. Rusiji uredni poredak odgovora jer isti se može razvijati jedino prema multi-polarnom svijetu, odnosno svijetu u kojem velikih sila ima više, a da pritom preferiraju suradnju umjesto sukoba.
U opsežnom jučerašnjem intervjuu (povodom 80. godišnjice konferencije na Jalti) o tome govori prvi čovjek ruske diplomacije, Sergej Lavrov. Iznosi važne elemente na koje je potrebno osvrnuti se. To vjerojatno neće učiniti one koje nipošto ne zanima kakvo globalno uređenje zagovara Rusija, ali svijet je puno veći od istih, i taj svijet je zainteresiran - nakon Trumpovih imperijalističkih ispada još i kudikamo više.
Sergej Lavrov izložio je svoje viđenje svjetskog poretka nastalog nakon Drugog svjetskog rata, s posebnim naglaskom na Jalta-Potsdamski sustav i njegovu povezanost s Ujedinjenim narodima. Lavrov smatra da je upravo taj poredak oblikovao temelj današnjeg međunarodnog prava, istovremeno sprječavajući izbijanje novog svjetskog rata. Glavna postavka na kojoj je inzistirao – a koja seže do samih povijesnih konferencija u Jalti i Potsdamu – jest načelo suverene jednakosti svih država. U praksi, upozorava Lavrov, to znači da niti jedna sila ne bi smjela koristiti svoje resurse ili položaj kako bi nametnula apsolutnu dominaciju nad drugima.
Prema njemu, Ujedinjeni narodi još uvijek su "jedino univerzalno rješenje" za multilateralnu suradnju. Veto u Vijeću sigurnosti ne smatra "privilegijem", već instrumentom odgovornosti za očuvanje globalnog mira. Upravo ta moć veta, tvrdi, sprječava jednostrane i opasno neuravnotežene odluke velikih država koje bi, bez da itko može usporiti takav proces, mogle još više destabilizirati globalnu scenu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.