
Rusija i njena nova velika vojna tvornica - Sjeverna Koreja: Stvara se savez s globalnim posljedicama - oni koji su se smijali Pjongjangu sad ih mole da ne daju oružje Rusiji, ali prekasno je...
Sjeverna Koreja dugi niz godina spominjana je u kontekstu vlastite izolacije od ostatka svijeta, kao i u kontekstu njenog nuklearnog arsenala, ali malo tko je govorio o Sjevernoj Koreji kao o zemlji koja može nekim potezima dirigirati vanjskopolitičke promjene i posljedice. Konsenzus je bio da je Sjeverna Koreja zatvorena u sebe te da će takva i ostati, a njen nuklearni potencijal će mirovati ako je se direktno ne izazove. No, ta predodžba o Sjevernoj Koreji možda se upravo mijenja.
Sjevernokorejski lider Kim Jong Un stigao je rano jutros u Vladivostok u svom oklopnom zelenom vlaku. Prisustvovat će ruskom Istočnom ekonomskom forumu. Već to samo po sebi bila bi vijest, imajući u vidu da Kim vrlo rijetko napušta zemlju - praksa koju je očito preuzeo od svojih prethodnika na vlasti, odnosno obitelji, oca Kim Jong-il i djeda, utemeljitelja Sjeverne Koreje, Kim Il Sunga.
Kim Jong Un, koji je još uvijek jedan od najmlađih državnika u svijetu (rođen je 1984.), očito u potpunosti vlada zemljom, 11 godina nakon što je preuzeo vlast, odnosno nakon smrti njegovog oca 2012. Mnogi mu nisu to prognozirali. Bilo je spekulacija da će doći do vojnog udara, da ga vojska neće prihvatiti jer je mlad i neiskusan. No, Kim najmlađi u konačnici je prihvaćen po sličnom modelu kako se prihvaćaju i prijestolonasljednici kraljevskih loza, a "posao" i modus operandi očito su mu detaljno objašnjeni od strane starješina u politici i vojsci.
Danas malo tko sumnja u njegovu sposobnost barem postojanog vladanja Sjevernom Korejom - što se pak problema tiče Sjeverna Koreja i dalje ima dugačak popis, a nerijetko ima i problema s hranom. No, jedan od esencijalnih poteza zbog toga morat će joj biti barem djelomično napuštanje njene izolacije te približavanje Rusiji i Kini jer to su dva saveznika koja joj zasigurno mogu pomoći i ekonomski i na sve druge načine. U tom smjeru i ide politika Pjongjanga, a čini se da su minuli dani kada su kineski lideri prvo odlazili u posjet ekonomski daleko bogatijoj Južnoj Koreji, a tek onda, i to ako, Sjevernoj Koreji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.