Rakete ili kočnica? Analiza: Ako zbog Putinove prijetnje širenjem rata Kijev ostane bez traženih kapaciteta onda je to obrazac koji će Moskva ponavljati, a prijetnje ako se moraju ponavljati na kraju postanu prazne ili se ostvare
Zapad je primio i "potpuno shvatio" posljednje upozorenje ruskog predsjednika Vladimira Putina, izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u petak. Naime, Putin je prethodnog dana upozorio da bi dopuštanje Ukrajini da koristi zapadno oružje, poput dalekometnih projektila, za napade na ciljeve unutar Rusije značilo da se te zemlje "izravno uključuju u sukob".
Velika Britanija je prva zemlja koja je najavila isporuku dalekometnih projektila Ukrajini, dok je Francuska slijedila nekoliko mjeseci kasnije. Washington je ovog proljeća također otkrio da je Kijevu isporučio ATACMS projektile, koji imaju domet dovoljan za napade duboko unutar Rusije. Iako su ove zemlje javno zabranile Ukrajini korištenje tog oružja protiv ciljeva na teritoriju Rusije, Kijev neprestano traži ukidanje tih ograničenja, smatrajući da bi takvi napadi mogli ograničiti sposobnost Moskve da pokreće ofenzive.
No, SAD ne planiraju objaviti novu politiku u vezi s Ukrajinom i korištenjem dalekometnih projektila, priopćila je Bijela kuća u petak. Glasnogovornik za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je novinarima: "Nema promjene u našem stavu o pružanju mogućnosti dalekometnih napada Ukrajini za korištenje unutar Rusije". Dodao je kako se ne očekuje značajna najava u tom pogledu tijekom razgovora između američkog predsjednika Joea Bidena i britanskog premijera Keira Starmera.
Biden i Starmer sastat će se u Bijeloj kući kasnije tijekom dana, ali prema Kirbijevim riječima, nema planova za najavu novih poteza.
Kirby je također izjavio da SAD "ozbiljno shvaća" upozorenje ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je rekao da bi Zapad bio izravno uključen u sukob ako Ukrajina upotrijebi zapadno oružje za napade na ciljeve unutar Rusije. "No, to nije retorika koju nismo već čuli od njega," rekao je Kirby, napominjući da Putin "očito pokazuje sposobnost agresije" te da stoga SAD ozbiljno razmatra njegove izjave.
Ovo je pak izjava koja se ne čuje često, nešto što ima prizvuk "povlačenja kočnice". Je li moguće da je rusko upozorenje ovog puta imalo konkretan učinak? Podsjetimo, Putin je istaknuo da bi takve dozvole za Ukrajinu bile ravne objavi rata Zapada prema Rusiji. Nije rekao što bi Rusija konkretno učinila u takvom slučaju, ali je istaknuo da bi svakako odgovorila (opširnije o temi: Korak do najveće eskalacije: Previše jastrebova je u Kremlju - odobrenje raketnih napada na Rusiju može biti početak rata diljem Europe).
Moskva zna da se Washington već dugo vremena koleba oko davanja Ukrajini takvih sposobnosti, no to ne znači da će prijetnje iz Kremlja biti dovoljne. Naime, SAD nastoji maksimalno upravljati ovim ratom preko posrednika, odnosno sekundarnih posrednika u Europi. Primjer imamo kad je riječ o slanju F-16 vojnih zrakoplova. Riječ je zrakoplovima američke proizvodnje, ali ih SAD ne želi slati direktno već potiče svoje europske saveznike da ih dostave Rusiji.
Sva ova "igra" ima za cilj ostaviti dojam manje američke upletenosti iako je svima jasno, Moskvi naročito, da je od prvog dana upravo Washington glavni akter koji stoji iza Ukrajine.
Nije bez argumenta kad kandidat za američkog predsjednika Donald Trump kaže da bi bio u stanju "zaustaviti rat u roku od 24 sata" ako se vrati na vlasti. Povlačenje američke potpore Kijevu vjerojatno bi jako brzo dovelo do okončanja rata, no takve šanse se umanjuju sve lošijim izdanjem samog Trumpa koji teško da može s ovakvim pristupom privući neodlučne glasače (vidi: Ili netko jede kućne ljubimce po Springfieldu ili je situacija odlična).
Što se tiče dopuštenja Ukrajini da raketama dalekog dometa gađa ciljeve u Rusiji, izvori upućuju na to da će Ukrajina takvo odobrenje dobiti "tiho", odnosno da SAD neće javno podržati takav angažman, ali će ga ipak odobriti. Jasno, to zvuči pomalo apsurdno jer nije da Rusija neće biti svjesna što se događa, odnosno odobrenja koja su Kijevu data ukoliko rakete počnu ciljati rusku unutrašnjost, možda i samu Moskvu.
Glasnogovornik Kremlja Peskov je naglasio da je Putinovo upozorenje bilo "jasno, nedvosmisleno i bez prostora za različita tumačenja".
"Ruski predsjednik jasno je dao do znanja da bi promjena stava zapadnih zemalja o ovom pitanju značila promjenu same prirode sukoba, jer bi time NATO, Sjedinjene Američke Države i europske zemlje postale izravni sudionici u ratnim djelovanjima protiv Rusije. Nemamo nikakve sumnje da je ovo upozorenje stiglo do onih kojima je namijenjeno", rekao je Peskov.
Upozorenje je svakako stiglo, no koliko je istima baš jasno i dalje je upitno. Putin i dalje svoje suparnike drži u igri pogađanja. Što bi se točno dogodilo ako bi Rusija deklarirala da je sad u ratu sa Zapadom? Taj dio i dalje sadrži "prostor za različita tumačenja". Nadalje, ruskoj poruci ne ide u prilog ni činjenica da su neki njeni visoki dužnosnici već u više navrata rekli kako Rusija jest u ratu s NATO-om i Zapadom. Dakako, takva konstatacija još nikad nije stigla od samog Putina te se sad još jednom pokazuje da izjave sa samog vrha imaju jednu puno veću težinu.
Putin je u svom govoru također naglasio da ukrajinska vojska sama po sebi nema tehničke sposobnosti za korištenje zapadnih dalekometnih sustava bez pomoći NATO-a.
Naime, kako tvrdi, Ukrajini su potrebni obavještajni podaci s NATO-ovih satelita, kao i podrška zapadnih vojnih stručnjaka, da bi učinkovito upravljali tim oružjem. Drugim riječima, to je njegov argument zašto bi korištenje takvog oružja od strane Ukrajine značilo "izravnu vojnu intervenciju NATO zemalja".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.